Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

13.11.2021
1052

ĆIRKOVIĆ: RISANSKA OSNOVNA ŠKOLA NA PONOS MJESTA I GRADA  

Osnovna škola “Veljko Drobnjaković” u Risnu baštini tradiciju prve škole na narodnom jeziku u Morinju iz 1803. godine. Nekad luča prosvetiteljstva u multikulturalnoj Boki, danas savremena vaspitno-obrazovna ustanova prepoznata, kako na državnom, tako i na međunarodnom planu.  

Pored matične zgrade u Risnu, škola ima i dva područna odjeljenja u Perastu i Morinju i ukupno broji 224 učenika i 20 nastavnika.  

Vršiteljka dužnosti direktorice ove obrazovne ustanove Marina Ćirković za današnje izdanje  emisije “Radio škola” kaže da je, uprkos vanrednim okolnostima u uslovima pandemije, vaspitno-obrazovni proces tekao kontinuirano uz svu neophodnu pomoć i sugestije nastavnika.  

“Bezbroj puta su prosvjetni radnici naše škole pokazali da se vrlo lako prilagođavaju postojećim uslovima i profesionalno odgovaraju na postavljene zadatke. Imajući u vidu ne samo pandemiju već i aktuelnu situaciju sa v.d. stanjem, škola uspješno odolijeva izazovima pa se tako trenutno aktivno sprovodi obuka nastavnika na temu Škole za 21. vijek uz podršku British Council-a”, pojasnila je Ćirković.   

I ove godine škola je uključena u više projekata. Jedan od njih je i ,,Kvalitetno obrazovanje za sve u Crnoj Gori’’ putem kojeg je školi obezbijeđena vrijedna donacija u vidu video-konferencijske opreme.  

“Prošle godine, škola je nakon uspješno realizovanog projekta GENE-Global Education Network Europe dobila sertifikat za kvalitet obrazovanja, a ove školske godine odabrani smo kao pilot škola u ASPnet mrežu pod pokroviteljstvom UNESCO-a. Ističemo da je već drugu godinu za redom nastavnica naše škole članica delegacije Crne Gore na svjetskom kongresu UNESCO-a”, saopštila je Ćirković.  

Dodaje da su posebno ponosni na postignuća učenika ove škole na raznim takmičenjima. 

“Izdvojila bih izuzetne rezultate na informatičkoj olimpijadi, zatim, dva prva mjesta na likovnom stvaralaštvu u Kijevu, kao i mnoge nagrade naših učenika na literarnim konkursima”, kaže Ćirković.  

Risanska škola je postala Eko-škola i još jedna članica u mreži ovakvih obrazovnih ustanova. Kroz ovaj program mladi se osposobljavaju da preuzmu inicijativu u upravljanju zaštitom životne sredine.  

“Škola je dobila sertifikat o statusu međunarodne Eko-škole i nagrađena je Zelenom zastavom sa ovom oznakom. Upravni odbor Eko-škole čini 78 odsto učenika, što dovoljno pokazuje da su učenici nosioci svih aktivnosti ovog značajnog, međunarodnog projekta. U okviru programa Mladi eko-reporteri naša škola je uspješno sarađivala sa još tri škole iz Španije i jednom iz Portugalije. U toku ove školske godine, škola iz Portugalije je izrazila želju za ponovnom saradnjom, a takođe smo se prijavili i za saradnju sa školama iz Francuske i Italije”, podsjetila je Ćirković.  

Posebno ističe saradnju škole sa lokalnom Mjesnom zajednicom. Kako navodi, zajedničkim naporima Mjesne zajednice Risan i Opštine Kotor najzad je sanirana prilazna ograda škole, prema rijeci Spili.  

“U najavi je i rekonstrukcija postojećeg dvorišta, a sve u cilju poboljšanja uslova za boravak djece u školi. Kako bi taj boravak bio i siguran, dogovoren je sastanak sa čelnicima Uprave za zaštitu kulturnih dobara na Cetinju kako bi se sanirala postojeća ograda na arheološkom lokalitetu u dvorišnom dijelu škole”, zaključila je Ćirković.  

 

Podijeli na: